07/06/2018
https://www.facebook.com/130796440921404/posts/157967171537664/
Často to počúvam pri konzultáciách. Pacientovi na čele tancuje žila nezbednica, tí vášnivejší chytia bordový odtieň. To je strašné, len otvorím ústa a už odo mňa pýta peniaze. Podľa tohto vzorca by sme nemali platiť učiteľov, lebo veď žiakom nedajú pero a svačinu, len niečo rozprávajú. Pritiahnuté za vlasy? Pravdaže! Nakupujeme moderné vybavenie, po večeroch šprtáme, riešime RTG snímky, aby sme vedeli pacientovi ponúknuť to najlepšie riešenie. On má bohužiaľ bizarnú predstavu, že u zubára platí len za materiál. Trošku tej bielej hmoty, injekcia a hotovo. Platiť za konzultáciu? Nehorázne. Prezradím jedno tajomstvo. Nikto sa zubárom (akýmkoľvek odborníkom) nestal zo dňa na deň. Sú za tým mesiace a roky vzdelávania. Konzultácia (alebo kontrola) nie je o tom niečo porozprávať. Konzultácia je odborná rada, kde lekár zhodnotí aktuálny stav a navrhne vhodné riešenie. Rukami možno nerobí nič, ale jeho hlava pracuje na plné obrátky pre pacienta. Je preto prirodzené, že si za konzultáciu niečo vypýta. A je to úplne v poriadku.