08/09/2026
🚨 O persoană cu diabet devine brusc confuză, transpiră abundent și este dificil de trezit? Poate fi o hipoglicemie severă, iar modul în care intervii în primele minute contează.
📌 Important de știut:
• Hipoglicemia severă poate provoca confuzie, tulburări de vorbire, convulsii și pierderea conștienței.
• Dacă persoana este conștientă și poate înghiți în siguranță, se poate aplica regula 15/15: 15 g de carbohidrați cu absorbție rapidă, apoi reevaluare după 15 minute.
• Dacă simptomele persistă, administrarea carbohidraților rapizi poate fi repetată.
• Dacă persoana este inconștientă sau are convulsii, nu i se administrează nimic pe gură, din cauza riscului de sufocare.
• Persoana inconștientă se așază în poziție laterală de siguranță, iar dacă există glucagon disponibil, acesta poate fi administrat conform instrucțiunilor.
• Glucagonul poate exista sub formă injectabilă sau de spray nazal și poate fi utilizat de un martor.
• Dacă glucagonul nu este disponibil sau persoana nu își revine în 10–15 minute după administrare, se solicită ajutor medical de urgență prin 112.
⚠️ Regula esențială: unei persoane inconștiente nu îi dai zahăr, miere, suc sau alte alimente și lichide pe gură.
👉 În articol explicăm cm recunoști hipoglicemia severă, cm aplici regula 15/15, când se administrează glucagon și ce trebuie să faci ca martor până la sosirea ajutorului medical.
Link în comentarii.