21/01/2023
DENTOFOBIJA
Dentofobija(оdontofobija), ili strah od zubara је uobičajena fobija među ljudima svih uzrasta. Može biti blaga ili teška, i njeno prisustvo može uzrokovati ozbiljne probleme u pogledu opšteg zdravlja.
U svakodnevnom razgovoru sa pacijentima suočavamo se sa nekim od sledećih elemenata dentofobije.
BOL
Mnogi ljudi imaju mali prag bola i zbog prevelike osetljivosti se boje da bi pri intervenciji bol mogao biti neopisiv . U relativno skorijoj prošlosti je bezbolna intervencija kod zubara bila teško zamisliva, iako i danas neke procedure zahtevaju jako malu količinu bola. Neretko, još s vrata pacijenti zahtevaju proceduru pod dejstvom anestezije. 😊
ZUBAR
Zubar, kao i doktori, generalno, u narodu odaju utisak hladne i bezosećajne osobe u najboljem, ili sadistički nastrojene u najgorem slučaju. Ukoliko ste, zaista, iskusili veoma bolnu i grubu intervenciju kod zubara, verovatno Vaša fobija spada u ovu drugu grupu.
IGLA
Strah od igle kod zubara se često vezuje za aplikovanje anestezije pomoću igle i šprica.
GUŠENJE ili UTRNULOST
Osobe koje su imale neki vid gušenja u životu, imaju strah da će pri intervenciji u ustima doći do prekida disanja ili utrnulosti usne i nemogućnosti gutanja.
ZVUK i MIRIS
Osobe koje su imale loše iskustvo nekada, posebno su osetljive na karakterističan miris ordinacije, kao i na zvukove raznih instrumenata, posebno zvuk "bušilice".
Sve u svemu, ova vrsta fobije je prisutna kod mnogih, nekada iracionalna nekada ne, ali se jedino može pobediti suočavanjem sa njom. Zvuči lako, znam, ali postoji način.
Kako napraviti prvi korak? 😊
Kod nas, UVEK možete putem telefona ili poruka zakazati prvu posetu radi upoznavanja i ispričati nam Vašu priču, šta Vas muči i izaziva strah od zubara.
Apsolutno NIKADA se neće raditi nešto što Vi ne želite. Običnim pregledom se konstatuje stanje u ustima, koje, na primer, može biti, odlično, a da ste dugo gajili nepotreban strah od pregleda. Ono, što bih posebno podvukla, jeste da Vas niko NEĆE OSUĐIVATI zbog trenutnog, eventualno, lošeg stanja u ustima, već ćemo na osnovu razgovora zajedno nalaziti rešenja i mogućnosti kako da isto popravimo. 😊
Prvi korak je ipak na Vama 📲😉