Д-р Атанаска Рашева, Dr Atanaska Rasheva

Д-р Атанаска Рашева,  Dr Atanaska Rasheva лекар по дентална медицина/dentist

19/05/2026

Внимание, внимание! Видеото не е за тънкообидни, всички които подозират тази черта в себе си, да подминат поста!

Работната обувка ми се разхлопа от много работа, но пък ще използвам случая да покажа образно как изглежда венец с подвенечен зъбен камък, особено ако го гледаш с увеличителни лупи.

Неведнъж съм казвала, че хлопа като разлепена подметка! Венецът трябва да е розов, здрав и стегнат, "залепен" за зъба! Когато е възпален е червено-морав, не е добре. При непушачи често кърви, при пушачи по-рядко. Не си купувайте продукти за подтискане на кървенето и възпалението, а отидете на зъболекар да ви ликвидира причината. Често възпаленият венец кърви дори само от духване с въздушния спрей.
Не поддържайте имунната си система в постоянен стрес и в състояние на SOS.
Ликвидирайте причинителя на възпалението с помощта на лекар по дентална медицина.

Грижата за зъбодържащия апарат е толкова важна, колкото грижата за твърдите зъбни тъкани.

С обич: д-р Рашева

17/05/2026

Този момент ще ме просълзявава отново и отново!

Браво на Дара, браво за екипа зад нея и до нея! Още не мога да повярвам, толкова съм радостна! Допринесохте за толкова много радост и щастие за България! И тепърва ще се радваме на този феноменален успех! БЪЛГАРИЯ ще е домакин на Евровизия 2027!

Толкова много грозни коментари прочетох за песента и участието на Дара, че приказката защо край казана на българите в ада няма пазач си има съвсем логично обяснение.

Браво, момиче!

Преди 60 000 години някой неизвестен нам далечен роднина, представител на Homo sapiens neanderthalensis е имал зъбобол. ...
14/05/2026

Преди 60 000 години някой неизвестен нам далечен роднина, представител на Homo sapiens neanderthalensis е имал зъбобол. Ама зъбобол, който е далеч по-страшен от пещерните хиени, вълнестите носорози и вълците навън.

Удивително обаче, имало е кой да му помогне. С наострени каменни инструменти е направен отвор в сърцевината на зъба, което е довело до облекчение и зъбът е продължил да се ползва.

Тази изключително ценна находка от пещера в Сибир на този ляв долен молар поставя началото на денталната помощ. Засега в света това е най-древното доказателство за лечение на зъб, преди 59 000-60 000 години!!! Удивително!

"Излекуваният молар показва, че те са могли да откриват източника на болка и да се справят с него, вероятно дори с помощта на други. Тя допълва, че това е доказателство за готовността на неандерталците „да предприемат нещо по същество доста трудно – да причинят временна болка, за да постигнат дългосрочно облекчение“."

Цитатите са от National geographic Bulgaria.

Какво ли е чувствал този далечен наш прародина, в болящ зъб да му ровят с остри каменни инструменти? Но каквото и да е почувствал, си е струвало. Облекчение е имало и зъбът е продължил да изпълнява функцията си, да дъвче.

"Изследване от 2013 г. предполага, че неандерталец в Испания е използвал нещо като клечка за зъби за премахване на остатъци от храна и облекчаване на болка във венците."

Д-р Рашева

Тъкмо си мислиш, че приключваш някой пациент, защото в началото си му казал, че има 6 кариеса, а сега оправяш петия и и....
11/05/2026

Тъкмо си мислиш, че приключваш някой пациент, защото в началото си му казал, че има 6 кариеса, а сега оправяш петия и и...
Виждаш, че ти е дошъл за зъбния ремонт нефлоснат. Ама не нефлоснат от днес, ами и от вчера и от оня ден. Питаш: Вие с конеца май сте на учтива форма, все още? Права ли съм?
-Амииии. ..

Така, мили пациенти, преди години препоръчвах конеца на Sensodyne. На опаковката му пишеше: Конецът почиства 40 процента от зъбната повърхност.
Това беше единствения конец с този информативен надпис. Друг такъв не съм виждала. После започнаха да го произвеждат без това уточнение .

Кариесът се случва, когато деминерализацията не е тъждествено равна на реминерализацията, а е в повече. Реминерализацията не може да се случи, ако там има зъбна плака. Това е все едно да си правиш маска за коса през шапката. Минералите не могат да заздравят зъба през зъбната плака.

И друго нещо ми е много любимо: За почистване на зъбен камък сте?
Е нали го чистихме? Скоростта на натрупване зависи от много много фактори.

Когато започне процеса на деминерализация повърхността на зъба става грапава и конецът започва да се разнищва и в по-късен етап започва да се къса.

Снимката е илюстративна.

С обич: Д-р Рашева

На английски ако имаш  sweet tooth означава, че си сладокусен или си такъв човек, който обича сладко. Синоними: sugar ad...
07/05/2026

На английски ако имаш sweet tooth означава, че си сладокусен или си такъв човек, който обича сладко. Синоними: sugar addict, candy lover. Ето примери:

So when you say someone has a sweet tooth you mean this person likes sweet-tasting food, such as sweets, chocolates and desserts.

Despite her best efforts to follow a healthy diet, Sarah couldn't resist her sweet tooth and ended up devouring a whole box of chocolates.

Jake's sweet tooth led him to become a renowned pastry chef, as he dedicated his skills to creating mouthwatering desserts.

Lisa always keeps a stash of candies at her desk, feeding her sweet tooth during long work hours.

Alex's sweet tooth was evident when he requested a double scoop of ice cream topped with sprinkles and caramel sauce.

Growing up, Tim's sweet tooth made him the happiest kid at the dessert table during family gatherings.

Този израз има далечна история, от края на 14 век.

Този зъб също е sweet tooth. Също е обичал сладичко като десерти, бисквитки, сладоледи, шоколади и т.н. Принадлежеше на малкия ми син, който влезе в пълнолетие наскоро без да знае какво точно значи кариес. Спокойна и щастлива съм като родител, дотук добре, без нито един кариес, нито на млечните, нито на постоянните. За мен този зъб също е sweet tooth, защото беше на едно от децата ми, порасна в устата му, когато беше на 3 годинки и падна, когато беше на 12 години.

Млечните зъби са генерална репетиция за постоянните. Много хора имат sweet tooth. На никого не съм забранила сладкото, нито в ролята на родител, нито като зъболекар, но нека да е в разумни граници и с редовни проверки при лекар по дентална медицина, два пъти в годината.

С обич: Д-р Рашева

Мили приятели и пациенти,  Наскоро получих мейл с предложение за партньорство от телевизия, чийто фокус е само за здраве...
02/05/2026

Мили приятели и пациенти,

Наскоро получих мейл с предложение за партньорство от телевизия, чийто фокус е само за здравето, единствената здравна телевизия е това. Идеята им е да представя практиката си, предлагани услуги, апаратура и т.н. Сумата за това партньорство беше четирицифрена без ДДС. Скоро получих оферта за представяне и във Forbes. Няма да се рекламирам нито в телевизията, нито във Forbes.

Не знам до каква аудитория се достига чрез тези медии, но съм изумена от анализите тук. За 28 дни съм достигнала до аудитория, наближаваща жителите на родния ми град Русе.

Благодаря ви, знайни и незнайни хора, които ме намирате, четете и в тази безкрайна Интернет Вселена сте отделили времето си при мен да научите нещо по тема зъбно и орално здраве или пък да споделите нещо лично преживяно под постовете.

Имам още много вдъхновения за интересни постове. Следете и се включвате с въпроси и коментари, при възможност ще се опитам да отговоря, ако има въпроси.

С обич:
Д-р Рашева

-Защо да слагаме упойка за вадене на млечен зъб, нали е млечен, той няма корен?Това съм го чувала в кабинета неведнъж.  ...
30/04/2026

-Защо да слагаме упойка за вадене на млечен зъб, нали е млечен, той няма корен?

Това съм го чувала в кабинета неведнъж. Млечните зъби имат корени, разбира се. С колко голям корен ще напусне устата зависи изцяло от разположението на идващия постоянен зъб, който го "изяжда" при пробива си и става по-силен. Може детето да го извади сам, може да помогне възрастен, можем и да помогнем и ние.

Дали ще се сложи упойка, каква и колко е преценка според ситуацията.

Този ляв горен кучешки напусна днес устата на една 12 годишна красавица. Тя не пожела да си го вземе, но пък ние със сестрата му се зарадвахме.

Д-р Рашева

Поразчетох се малко за дентофобията или за страха от зъболечение. Често е разпространена и варира от тревожност до панич...
28/04/2026

Поразчетох се малко за дентофобията или за страха от зъболечение. Често е разпространена и варира от тревожност до панически атаки. Малко обобщение от AI:

​Защо се появява?

​Обикновено корените са в:

->Травматичен минал опит: Лошо преживяване в детството.

->Страх от болка: Най-честата причина, често подсилена от филми или градски легенди.

->​Чувство за загуба на контрол: Лежането в хоризонтално положение, докато някой „човърка“ в устата ви, е психологически уязвима позиция.

->​Специфични тригери: Звукът на машинката, миризмата на кабинета или страх от игли.

Степени на дентофобията:

​1. Обща тревожност (Дентална тревожност)
​Около 60% – 75% от хората изпитват някаква форма на безпокойство преди посещение при зъболекар.
​Това са хора, които се притесняват, но все пак отиват на преглед, макар и със свито сърце.

​2. Силна тревожност (High Dental Fear)
​Около 12% – 20% от населението изпитва силен страх.
​Тези хора често отлагат посещението до последно, докато болката не стане по-силна от страха.

​3. Дентофобия (Клинична фобия)
​Около 3% – 5% от хората страдат от истинска фобия.
​Това е състояние, при което човек може да не е стъпвал в кабинет от 10 или 20 години и самата мисъл за това предизвиква паническа атака.

Дентофобията е ирационален страх, който засяга около 10 % от хората по света. Ирационален обаче, нека да обърнем внимание на рационалния страх, на този който ще те предпази от проблеми.

Пиша този пост, защото чувам от различни места плашещата информация, че един и същ чифт ръкавици се ползва от колеги за повече от един пациент. Няма да влизам в подробности какво има по тях и какво може да се случи от това деяние.

Ние сменяме наконечниците след всеки пациент. Всеки пациент при нас е работен с комплект стерилни наконечници.

За компромисите в стоматологията мога да говоря с дни. Пазете се, мили пациенти, пазете здравето си, избирайте внимателно кой да ви лекува. Най-малко страшното е да ви падне пломбата.

Ние дълги години борим дентофобията, причинена от зъболекарите по училищата по време на социализма. Психическите последици са почти неизкореними.

С обич: д-р Рашева

С тези две снимки с разлика между тях почти 30 години искам да ви известя, че при нас през месец май ще бъдат с приорите...
27/04/2026

С тези две снимки с разлика между тях почти 30 години искам да ви известя, че при нас през месец май ще бъдат с приоритет абитуриентите. Наред с пробни прически и и гримове, част от тях ще се подготвят за престоящото събитие и с изчистени от нас зъби. Ще се усмихват широко на важния си ден, спокойни, че някой се е погрижил за зъбите им предварително. Колкото и да е добър фотографа на събитието ви, не го мъчете да ви маха зъбна плака и зъбен камък на фотошоп. Ще му е далеч по-трудно, отколкото на нас.

През далечната 1996 година, когато беше моя бал, майките творяха всичко, с което щяха да бъдат почерпени гостите, включваха се и близки приятелки в подготовката, да се празнува на заведение не беше практика, а пък зъболекар да изчисти зъбите на абитуриента никой не си е и помислял, че това един ден ще е напълно в реда на нещата.

За щастие същата година вече бях приета стоматология и знам как да се грижа за зъбите си. На втората снимка съм на бала на големия ми син. Разликата между двете снимки е точно 28 години. За тези 28 години нямам загубен зъб, поради усложнен кариес, не познавам зъбната болка от личен опит, нямам съществени зъбни проблеми, много рядко ходя на зъболекар, но когато съм лекувана, съм била в ръцете на много добри зъболекари.

Какво ще спечели абитуриента от професионалното зъбно изчистване:
👉чисти зъби и свеж дъх
👉насоки за адекватна лична хигиена
👉обстоен преглед на цялата уста.

Не всеки родител е имал възможност да научи детето си на профилактика и на правилни здравни навици. Но оттук насетне, мили абитуриенти, грижата за здравето ви, ще е основно ваша.
Няма да има: Изми ли си ръцете, изми ли си зъбите, мина ли с конец?

С обич: Д-р Рашева

На картинка 1 виждате суперхищник. Храни се почти само с месо. Брой зъби: 30На картинка 2 виждате  представител на homo ...
23/04/2026

На картинка 1 виждате суперхищник. Храни се почти само с месо. Брой зъби: 30

На картинка 2 виждате представител на homo sapiens с всеядно хранене. Брой зъби: 32.
В конкретния случай 30, липсва зародиш на мъдрец и има един изваден.

На картинка 3 виждате всеяден хищник, брой зъби 42.
С цели 12 зъба повече от котка. Причината е че котката се храни най-вече с месо, докато кучето ще строши и някоя и друга кост. Еволюирал е да се храни с храни от растителен произход. Налага му се да има повече предкътници и кътници, за да дъвче.

Живяла съм с куче, живея с котка. Кучето ни обичаше да играе с автомобилни гуми и гризеше пръчки. Зъбен камък не натрупваше.
Кучето беше по-лесно за преглеждане в устата, в сравнение с котката.

Хората са най-лесни за преглеждане и почистване на зъбите. Грижата за зъбодържашия апарат е толкова важна, колкото и за самия зъб. От липса на грижи падат абсолютно здрави, не пострадали от кариес зъби.

П.с. За този пост вдъхновение получих от пациентка от днес, която дойде за почистване на зъби и се оплака, че на четири годишната и котка се е наложило да се извадят 12 зъба.

Address

Лайош Кошут 24
Sofia
1606

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Д-р Атанаска Рашева, Dr Atanaska Rasheva posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Practice

Send a message to Д-р Атанаска Рашева, Dr Atanaska Rasheva:

Share