13/06/2026
КАРИЕС от СЛАДОЛЕД?
В МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН на СЛАДОЛЕДА да си поговорим за ползите и вредата от него.
Това е един от най-предпочитаните целогодишни десерти, но като всяка храна трябва да се подбира правилната МАРКА, КОЛИЧЕСТВО и СЪДЪРЖАНИЕ!
💫 ПОЛЗИ:
1. ОХЛАЖДА в горещо време, създава усещане за прохлада
2. НЕ СЕ ЛЕПИ по зъбите и бързо се разтваря в устата, когато е без добавки и ядки, което го прави добър десерт в умерени количества
3. Бърз ИЗТОЧНИК на енергия
4. ВИНАГИ повдига настроението
⚠️ ВРЕДИ:
1. От високото съдържание на
добавена захар в него се увеличава риска от:
‼️наднормено тегло;
‼️кариеси;
‼️развитие на диабет.
2. Висока калоричност и мазнини.
3. Хора с непоносимост към ЛАКТОЗА могат да изпитат:
⚠️подуване;
⚠️газове;
⚠️коремни болки.
❓❓❓КОЛКО е разумно да се яде?
ПОРЦИЯ от около 80–100 г сладолед от време на време е напълно приемлива като част от балансирано хранене!!!
При избор на сладолед залагайте на:
🔅сладоледи, които не са в пластмасова опаковка
🔅които НЕ съдържат карамел, ЯРКИ оцветители, лепливи добавки
🔅сладолед с по-малко добавена захар;
🔅сладоледи със заместител на захарта
🔅с високо съдържание на плодове
🔅домашно приготвен сладолед с кисело или ядково мляко
Винаги яжте с РАЗУМ и МИСЪЛ!
Екип Детска Дентална Клиника
www.drcvety.com