09/04/2025
Защо споделям отново този пост? Защото там пише за страха, за радостта от преодоляването му и как да възпитаваме деца, които се справят. Бягството от реалността никога не е силна карта. Поводът да го напиша през Февруари беше, че в клиниката дойдоха десетина деца, за да ни използват като "последна проба" преди записаните им часове за пълна упойка в различни клиники. Имали сме единични случаи винаги, но сега ми се стори, че броят на тези "препоръки" се увеличава. Дори е мода. Майките си говорят колко пъти са си приспали децата! Тогава казах, че ми прилича на лавина, а тя винаги носи опасности. Една жена ме обвини в неграмотност и некомпетентност, защото съм казала, че можем да излекуваме зъбките на дете на 1.5 г, когато две други клиника за казали, че Единственият вариант е пълна упойка. Днес Нова телевизия ме помоли да споделя за Новините мнението си за пълната упойка. И пациенти , и колеги знаят, че за мен използването на пълна анестезия е показано само по медицински показания - тоест има диагнози, които наистина го налагат. Но това не включва децата, които не искат да си отворят устата и да позволят лечение по нормалния начин. Описанието на пълната упойка като състояние на сън, след който децата нямат лоши спомени , като Единствен вариант за безопасно и качествено лечение отлично се комбинира с достигащото до мания желание на майките да предпазят децата от стрес и криворазбрана психотравма. Моето мнение е, че ключовата дума при лечението на деца е Търпение и Внимание. Когато го усетят, те забравят ината, ревовете, тръшкането по пода и всички останали манипулации. От нас зависи да нямат лоши спомени. От нас зависи да се чустват добре. Не е задължително всеки кабинет да е като Дисниленд, но е важно да се чустват разбрани и увлечени по това, което предстои. Ние работим с лазер от 18 години. Той не докосва зъбите и не се налага да се слага упойка, защото няма болка. Притежанието на лазер обаче не прави стоматолога специалист, защото той изисква сериозно обучение. Както казвам аз - лазерът е поводът да дойдете, но искам да останете, заради нас. И много често на "трудните деца" работим по традиционния начин. Основните теми, по които много има да се говори са - защо няма профилактика, защо се чака да се напълни устата на детето с кариеси, с какво се хранят децата, кърменето до 5 г, недаването на вода, каква е хигиената, защо майките мислят, че млечните зъби нямат корени и нерви и е излишен разход да се лекуват и още, и още....Винаги преди хирургична манипулация се прави тест за алергия. Винаги на родителите се обяснява индикации, контраиндикации, странични ефекти. Ще говорим пак следващ път. Днес емоциите ми дойдоха в повече.