22/09/2022
🗓На днешната дата 19 септември, през 1918 г., по време на Първата световна война, части на Българската армия 🇧🇬спират настъплениято на английската армия в битката при Дойран❗️
📌Битката при Дойран от 1918 г. е третата и последна битка от Дойранската епопея и се провежда между 18 и 19 септември. Българските части показват голяма смелост, въпреки че съотношението на силите е 6 към 1 в полза на съглашенските сили❗️
📎Генерал Владимир Вазов изгражда пет паралелни позиции, инженерно оборудвани с бетонни бункери. Използвайки няколкото месеца затишие, Вазов хвърля тридесет и петте хиляди бойци и офицери в невиждан труд, изграждайки (понякога на 17 метра под земята!) система от бетонни и скални укрития, които да приберат всеки боец в случай на артилерийски обстрел. Войниците го псуват на поразия, ¬докато те ежедневно копаят, заврени в скалите, бойците на дивизиите по фланговете на плевенци безгрижно се пощят на припек.
📎Антантата е струпала колосални сили - четири английски, две гръцки и една френска дивизия. 9'та плевенска е сама, - дванадесетте ни дивизии са разтегнати по 600-километровия фронт от Бяло море до Елбасан в Албания. Резерви няма. Знаейки съотношението на силите, плевенци се готвят да умрат. Много офицери обличат парадните си униформи, войниците слагат приготвените за последно бели ризи, по стар обичай българския войн трябва да посрещне смъртта красиво. В тези мигове никой не мисли, че ще оцелее.
🗓На 16 септември 1918 г. частите на Антантата започват ново масирано настъпление срещу Дойранската позиция, като срещу защитаващата я Девета плевенска дивизия, която по това време е в състав 58-и, 17-и, 33-и и 57-и пехотни полкове, както и 34-ти полк в дивизионен резерв и 4-и полк в армейски резерв са хвърлени 4 английски и 2 гръцки дивизии с числен състав над 75 000 души, под командването на генерал Джордж Милн🇬🇧🇬🇷🇫🇷
📎В решителния последен щурм на 🗓19 септември генерал Милн събира всичко, което може да носи оръжие (готвачи, санитари и т.н.), именно благодарение на укритията обаче, атаката е удържана. 9'та плевенска дава само 494 убити и 1208 ранени, а от противниковата страна 8000 са само убитите англичани, гърци и французи.
📎Всички гледат слисани генерал Вазов, който в окопите - говори на войниците, седнал между тях "Трябва да победим или да умрем - друг избор няма."❗️
📎Цели английски полкове оставят костите си в подножието на върховете Дуб и Кала тепе. Битката остава в аналите като една от най-големите военни победи в историята ни и влиза в английските военни учебници❗️
📎Талантливият български пълководец, командир на 9-та дивизия, пише по-късно: "Цели камари от хиляди трупове задръстиха скатовете… Това не бяха наемници сенегалци или араби, а чистокръвни англичани от Лондон, Бирмингам и Кембридж."
🇬🇧Английският премиер Лойд Джордж: "В никоя война англичаните не са давали наведнъж толкова много жертви, както при Дойран."
📎След войната генерал Вазов всеки ден получава по 2-3 баници от Плевенско, Ловчанско, Троянско, Свищовско. Носят му ги жените на неговите войници, дошли по работа в София - в знак на благодарност, че опазил мъжете им👏
📎През 1936 г. Вазов е поканен от Дойранските си противници - англичаните, да присъства на техния конгрес. На гара "Виктория" в Лондон 🇬🇧българинът е посрещнат от кмета на града. Настанен е в замъка на лорд Харболи, когато минавал с влака, вижда построен почетен легион със знамена. Тогава генерал Хамилтън, който го придружава, извиква: "За почест, мирно!" На парада участват 3000 военни и 200 бойни знамена. Когато се явява делегацията с българина, лорд Милн се провиква: "Свалете знамената! Минава ген. Вазов - победителят от Дойран!"
📎На същия конгрес майор Готлей го представя: "Ще дам думата на българския генерал Вазов. Той е от малкото чужди генерали, чието име фигурира в официалната ни история."
✔️Генерал Владимир Вазов е брат на
писателят Иван Вазов,
офицерът Георги Вазов и
политикът Борис Вазов. Той е
председател на Съюза на запасните офицери (1920 – 1921, 1924 – 1930) и
кмет на София (1926 – 1932)✨💫
✔️В наши дни това звучи невероятно, но имало е и такива Българи!
Дано, сред морето от наследен конформизъм, поне капчица от тази чест и достойнство, смелост и доблест да са останали в някои от нас и до днес...
Вечна слава и поклон❗️